1961’den 2017’ye CHP Gençlik Kolları Buluşması Ankara’da Yapıldı

1961 tarihinde yapılan ilk CHP Gençlik Kolları Kurultayı’nın 56. Yıldönümü Yenimahalle Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen “Tarihimiz Şerefimiz, Gelecek Hedefimiz’’ başlıklı toplantıyla kutlandı.

Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda bir dönem CHP Yenimahalle Gençlik Kolları Başkanlığı da yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde bir araya gelen CHP eski gençlik kolları genel başkanları, hem geçmişi yad etti hem de gençlere tecrübe aktarımında bulundu.

“Geçmişi değil, geleceği konuşalım”

Toplantıda bir selamlama konuşması yapan Fethi Yaşar, “Bizim bir yanlışımız var. O da geçmişi çok tartışmamız” diyerek öz eleştiri yaptı. Geçmişi tartışmakla zaman kaybedilmemesi gerektiğini ifade eden Fethi Yaşar, “Bugünün şartları geçmişi değil, geleceği konuşmamız gerektiğini gösteriyor. CHP, bugün sol siyasetin kalesi, amiral gemisidir. Çıkar kavgalarını, birbirimiz eleştirmeyi bir kenara bırakmalı, ülkemizin geleceği için önümüze bakmalıyız. Herkesin eleştirilecek bir tarafı vardır ama önemli olan o kişinin ortaya koyduğu üründür. Türkiye’nin yurtsever insanları el ele, omuz omuza, yürek yüreğe vermeli cumhuriyeti korumak ve yaşatmak için mücadele etmelidir. Bu amiral gemisinin esas fertleri, yüreğinde cumhuriyet sevgisi taşıyanlardır. Bugün CHP olarak büyük bir mücadele veriyoruz. Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun yaptığı Adalet Yürüyüşü bizim gibi düşünenleri heyecanlandırdı. Bu heyecanı diri tutmak hepimizin görevidir” dedi.

2000-2005 yılları arasında görev yapan ve bu etkinliğin çağrıcısı olan CHP eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Ayhan Yalçınkaya ise konuşmasına Fethi Yaşar’a teşekkür ederek başladı. Yalçınkaya, “Bu salonu bize tahsis etmenin yanında sürekli yanımızda olan Başkanımız Fethi Yaşar’a teşekkür ederiz. Gençlik kollarında yetişen bir belediye başkanı olarak örgüt terbiyesi dersi verdi. O’nun bu tavrı, gençlik kollarının randevu taleplerine telefonla dahi dönüş yapmayanlara dilerim örnek olur” dedi.

“Sorumluluktan kaçmayın”

Toplantı hakkında da konuşan Yalçınkaya, “Bugün burada yaptığımız toplantı nostaljik buluşmanın ötesinde kuşaklar arası aktarım özelliği taşıyor. Bir başka amacımız referandum ve adalet yürüyüşünde ortaya çıkan toplumsal bilincin canlı tutulmasıdır. Sayın Genel Başkanımız bize sokakta olun talimatı verdi. Bu ocakta pişen, sokağa yabancı olmayan, bedel ödemekle ilgili kaygı taşımayan gençlik kollarının mutlak suretle bu anlamda görev alması gerekir. Bu salonda olanların sorumluluktan kaçma hakkı yoktur” diye konuştu.

Açış Konuşmalarının ardından Gençlik Kolları tarihini anlatan ve her dönemle ilgili bilgi ve görsellerin yer aldığı “Tarihimiz Şerefimiz” isimli bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Gençlik Kolları’ndan “Faşist ve Gerici Saldırılarda Yitirdiğimiz” ve “Aramızdan Ayrılan” CHP’li Dostlarımız ile ilgili anma töreninin ardından toplantının birinci bölümü tamamlandı.

Toplantının ikinci bölümünde Eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Sabri Ergül’ün başkanlığında, Trabzon eski Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Sakine Keskin, Ayhan Yalçınkaya ve Gençlik Kolları eski MYK Üyesi Mehmet Yurtseven’in yardımcılığında bir divan oluşturuldu.

Burada söz alan Sabri Ergül Süleyman Genç döneminde Gençlik Kollarının verdiği mücadelenin parti disiplinine ve kültürüne aykırı olmaksızın bağımsız bir gençlik yapılanmasının ve mücadelesinin anlamını vurguladı. Parti içi demokrasinin önemine de değinen Sabri Ergül partinin büyümesi için gençlik kollarından gelen kadroların önemine değindi.

Söz alan eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Zeki Alçın ise yaptığı konuşmada örgütlü toplumun ve örgütlü bir partinin gücünün önemine değindi. Siyaset anlayışımızı yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini söyleyen Alçın partinin ideolojik politik hattının korunması gerektiğini belirtti. Ayrıca kendi döneminde gençlik yapılanmasının parti liderinde değil partinin ideolojik politik hattına tabi bir siyaset yürüterek parti içinde önemli bir ağırlığa ulaştığını örneklerle açıkladı.

Gençlik Kolları eski Genel Başkanı Süha Akıncı 70 li yıllarda ortaya çıkan Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonlarının ideolojik-politik ve örgütsel yararına dikkat çekerken, yeni dönemde de Demokratik Sol Forumlarının düzenlenmesi gerektiğine ilişkin bir tebliğ sundu.

Gençlik Kolları eski Genel Başkanı Erhan Baydar yaptığı konuşmada, Genel Başkanın yaptığı adalet yürüyüşünün önemine vurgu yaparken bu yürüyüşle birlikte ortaya çıkan dalgayı ancak gençlik kollarından gelen kadroların taşıyabileceğini söyledi.

Gençlik Kolları önceki Genel Başkanlarından Umut Tunç Gençlik Kollarının biat etmeden ve bağımsız özgür görüşleriyle siyaset yapmasının önemine vurgu yaptığı konuşmasında bu kültürle yetişmiş bir genç olarak çizgisini sürdürdüğünü belirtti.

Gençlik Kolları eski MYK üyesi Taylan Devrim Ercan da konuşmasında CHP’nin ideolojik çizgisinin sürdürülmesi gerektiğini ancak bu yolla toplumsal bir dönüşüm gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Toplantıda ayrıca Ankara bağımsız milletvekili Aylin Nazlı Aka, Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Konya milletvekili Hüsnü Bozkurt da söz alarak yapılan etkinliğin önemine dikkat çektiler.

Eski Gençlik Kolları Genel Başkanlarına plaket, Gençlik Kollarından gelen milletvekilleri ve İl/ilçe başkanlarına teşekkür belgesi takdim edilen toplantının sonunda oy birliğiyle bir sonuç bildirgesi kabul edildi.

Bu toplantıların bölgeler bazında devam etmesi gerektiği toplantının en can alıcı kararı oldu.

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

<