Ankara’yı – NALLIHAN’ı Konuştuk

       31 Mayısta Ankara’yı Konuşuyoruz başlığında çevre ilçelerimizden Nallıhan’ı CHP eski ilçe başkanı Alpay Eser anlattı. 

 Ankara’nın 160 km mesafedeki en eski ve en uzak ilçesi Nallıhan’dır. 2015 sayımlarına göre yaklaşık 29 bin seçmeni vardır. 2017 referandumunda 10.565 EVET 8.873 HAYIR oyu çıkarmış ve Hayır oylarında merkezden uzak ilçelerde 6. sıradadır.


    Nasuh Paşa Bağdat seferine giderken bölgeye (şimdiki Nallıhan’a) han, hamam, camii yaptırmıştır. İlçe adını Köroğlu’nun atının nalını oradaki handa düşürmesinden almıştır.


    Genel olarak ilçe merkezi memur ağırlıklıdır ve emekli olunca orada kalmayı tercih eden bir nüfus mevcuttur. Orta Anadolu kenti olmasına rağmen iklimi Batı Karadeniz iklimidir.


   Nallıhan Sebze-Meyve deposu olmasına karşın, Beypazarı’nın aksine mimari kültürünü koruyamamıştır.


   Nallıhan bağlı Çayırhan’ın  yaklaşık 10 bin nüfusu vardır. Çayırhan’ın ekonomisi buradaki kömür santraline dayanır. Kömür santarlinin yol açtığı zararlara rağmen  halk istihdam adına santrali desteklemektedir. Çayırhan kömür işletmesinin özelleşmesiyle göç artmış ve şehir olumsuz etkilenmiştir.


    Ünlü yazarımız Adalet Ağaoğlu Nallıhan’da doğmuştur. Ancak bu dahi Nallıhan’ın tanınmasında değerlendirilememiştir. Okuma yazma oranı yüksek olan ilçe istihdam yetersizliğinden dolayı göç vermektedir.


    Toplamda 75 köyü olan ilçede 1950’li yıllardan beri CHP iktidar olamamıştır. 2014 yılında iktidara çok yaklaşılmış ama başarılı olunamamıştır.


    Ankara 23 Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimizden 3ü Mansur Yavaş’ın ekibinde olduğundan istifa etmiş, sayımız da 20 ye düşmüştür. Dış ilçeler içinde Büyükşehir Belediyesine temsilci gönderen tek ilçe Nallıhan’dır.


    Ankara’dan bakılınca 20 bin seçmeni olan bölgede yerelde tanınan bölge adaylarının daha  etkili olacağı düşünülüyor. Genllikle Nallıhan’da çıkan oy oranı Türkiye geneliyle paralellik gösteriyor. 2014 yılı yerel seçimlerinde AKP toplumda destek bulamayan adayını son 1 ayda   aday değiştirmek zorunda kaldı ve buna rağmen seçimi kazandı. Onlardaki dışa karşı iç birlikteliğin bizde de oluşması şart.


    Yörenin zenginliği olan iğne oyası gibi ürünlerin ticarete katkısını arttırmak için kurulan derneğin faaliyetleri güçlendirilmeli ve ilçenin kalkınmasına katkı sağlanması CHP’nin toplumla ilişkini geliştirilmesinde önemli.


    Yerel yönetimler için aday çok önemli ve bu aday da CHP tabanından gelmelidir. Ayrıca yeral seçimlerde Ankara il örgütünün seçim  desteği çok önemlidir.


    Bölgede halka verdiğimiz bazı sözlerin yerine getirilememsi bize oy kaybettirdi. Kurumsal işleyiş yerine kişisel çabalarla yerine getirilen sözler yeterli olsa da CHP kimliğinin geliştirilmesine, yükseltilmesine fazla katkı sağlamıyor. Parti adına yapılanlar daha çok dikkat çekiyor.


   Ankara’da yaşayan Nallıhanlıların yerel seçimlerde merkezde yaşayan yakınlarını etkileyebilecekleri unutulmamalıdır. Bu anlamda il-ilçe birlikteliği bu tür seçimlerde mutlaka devreye sokulmalıdır.


    Bizlerin yarın seçim olacak gibi şimdiden neler yapmamız gerektiğine ilişki bir program çıkarmalı ve bu Nallıhanlılarla paylaşarak, onları sürece katarak bir faaliyet yürütmeli, çalışmalarımızı 2019’a bırakmadan harekete geçmeliyiz.

Bu Çarşamba 8 Haziran saatb 19:00’da CHP Mamak ilçe başkanı Adnan Demirci’yi konuk ediyoruz. BKendisiyle Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’yı ve Mamak’ı Akp’nin elinden nasıl alacağımızı konuşacağız.

 

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

<